L.M.i K.

liga rządzi liga radzi ....domyślam się,że chodziło o Ligę Morską i Kolonialną czyli jak twierdzi wikipedia :   (http://pl.wikipedia.org/wiki/Liga_Morska_i_Kolonialna)
„Liga Morska i Kolonialna (LMK) – polska organizacja społeczna powstała w 1930 r., w wyniku przekształcenia Ligi Morskiej i Rzecznej. Jej pracami kierował generał Mariusz Zaruski.

Stawiała sobie za cel propagowanie zagadnień morskich wśród społeczeństwa II Rzeczypospolitej. Działała na rzecz rozbudowy floty morskiej i rzecznej. Jej celem było pozyskanie terenów pod osadnictwo lub kolonie dla Polski (np. w Brazylii, Peru, Liberii, terytoriach zamorskich Francji).

W 1934 kupiła część brazylijskiego stanu Paraná i założyła tam osiedle dla polskich kolonistów – Morska Wola. Podpisała umowę z Liberią dotyczącą współpracy gospodarczej i kulturalnej. W latach 30. XX w. prowadziła zbiórkę pieniędzy na Fundusz Obrony Morskiej czego rezultatem m. in. było zbudowanie okrętu podwodnego „Orzeł”. Wydawała miesięcznik „Morze” i kwartalnik „Sprawy Morskie i Kolonialne”. W 1939 liczyła prawie 1 mln członków.”
F.O.M. to (http://pl.wikipedia.org/wiki/Fundusz_Obrony_Morskiej)

„Fundusz Obrony Morskiej, FOM – utworzony w styczniu 1933 specjalny fundusz na rozbudowę polskiej Marynarki Wojennej prowadzący zbiórkę pieniędzy wśród społeczeństwa w kraju i za granicą.

W okresie od lutego 1934 do października 1937 zebrano ok. 8 mln zł., które przeznaczono na zakup okrętu podwodnego „Orzeł”. Do stycznia 1939 zebrano ok. 2,5 mln zł. z przeznaczeniem na budowę ścigaczy morskich.”

© 2009 – 2015, Michal Walczak /fotoreporter.info.pl. All rights reserved./Wszelkie prawa zastrzezone

Views All Time
1182
Views Today
1
{lang: 'pl'}

Related Posts/Podobne posty:

  • No Related Posts

Michał W.

Fotoreporter. Pracowałem m.in. dla Polskiej Agencji Prasowej , Rzeczpospolitej oraz agencji FotoRzepa. Moje zdjęcia można znaleźć m.in. w "Rzeczpospolitej", "Uważam Rze" ,"Życiu Warszawy", "Newsweeku" , "Polityce", "Niedzieli","Forbsie" ,"Przeglądzie Sportowym" i wielu innych wydawnictwach. Wszelkie zdjęcia na www.fotoreporter.info.pl są chronione prawem autorskim.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *