Szkoła na Bzinku* (Bzinie)

Skarżysko Kamienna . Niszczejący budynek Szkoły Podstawowej nr 2 , której historia sięga roku 1848.
W tym budynku szkoła działała w latach 1927 -1974.
Obok budynku znajduje się pomnik „W XXX lecie PRL W hołdzie poległym za ojczyznę” z charakterystycznym ,wzbijającym się do lotu metalowym orłem.
Na budynku nadal jest umieszczony napis „Izba pamieci” oraz tablica upamiętniająca katowanych i zabitych w tym budynku podczas okupacji hitlerowskiej. Szkoła od 1942 roku do końca wojny była siedzibą Gestapo.
Pierwsze lekcje po wojnie w książce „Skarżysko Walczące”(Lublin 1990)  opisuje Henryk Pająk
„Przygnębiającej atmosferze nie były zdolne oprzeć się nawet beztroskie umysły dziesięciolatków. Sala numer cztery, pomieszcze­nie na pierwszym piętrze, służące niegdyś jako miejsce tortur, była szczególnie odstraszająca od zabaw i śmiechów. Nauczycielki z niechęcią kierowały swoje kroki do tego pomieszczenia.(…) Ściany, niezbyt dobrze zamalowane, w wielu miejscach jeszcze pokryte były krwawymi plamami. Odczytywaliśmy ryte w tynku daty, nazwiska, imiona, słowa modlitwy, wezwania o ratunek i rymowane sentencje – te dramatyczne przesłania idących na śmierć…”
*we wspomnieniach rodzinnych zachowały się obie formy – Szkoła na Bzinie i Szkołą na Bzinku

© 2017, Michal Walczak /fotoreporter.info.pl. All rights reserved./Wszelkie prawa zastrzezone

Views All Time
3379
Views Today
3
{lang: 'pl'}

Related Posts/Podobne posty:

Michał W.

Fotoreporter. Pracowałem m.in. dla Polskiej Agencji Prasowej , Rzeczpospolitej oraz agencji FotoRzepa. Moje zdjęcia można znaleźć m.in. w "Rzeczpospolitej", "Uważam Rze" ,"Życiu Warszawy", "Newsweeku" , "Polityce", "Niedzieli","Forbsie" ,"Przeglądzie Sportowym" i wielu innych wydawnictwach. Wszelkie zdjęcia na www.fotoreporter.info.pl są chronione prawem autorskim.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *