Wielkanocny Taraban

W Iwaniskach (woj.świętokrzyskie) kultywowana jest tradycja wzywania na msze rezurekcyjną przy pomocy bicia w bęben. Kawalerowie, bo tylko im przysługuje prawo bębnienia,  rozpoczynają koncert na tarabanie punktualnie o północy. Przez kilkanaście minut  grają w kościele przy Grobie Pańskim . Następnie wyruszają w miasto.  Pierwszym,którego budzą dźwięki tarabanu jest miejscowy proboszcz, potem szlak bębniarzy wiedzie do domów panien.  pod każdym z nich odbywa się niezwykle głośny koncert, który przerywa  „wykupne” podane przez gospodarza.  Bęben wraca do kościoła dopiero na mszę rezurekcyjną.

Szkoda ,że w tym roku gospodarze Iwanisk na czas sześciogodzinnego grania wyłączyli światła uliczne w całym mieście pozostawiając oświetlony tylko rynek.  Tradycja straciła nieco na malowniczości.

Próbka mocy tarabaniarzy : TU

fot.Michał Walczak

© 2012, Michal Walczak /fotoreporter.info.pl. All rights reserved./Wszelkie prawa zastrzezone

Views All Time
3354
Views Today
1
{lang: 'pl'}

Related Posts/Podobne posty:

Michał W.

Fotoreporter. Pracowałem m.in. dla Polskiej Agencji Prasowej , Rzeczpospolitej oraz agencji FotoRzepa. Moje zdjęcia można znaleźć m.in. w "Rzeczpospolitej", "Uważam Rze" ,"Życiu Warszawy", "Newsweeku" , "Polityce", "Niedzieli","Forbsie" ,"Przeglądzie Sportowym" i wielu innych wydawnictwach. Wszelkie zdjęcia na www.fotoreporter.info.pl są chronione prawem autorskim.

One thought on “Wielkanocny Taraban

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *